Η Εθνική Κύπρου έχασε στο 89ο λεπτό τη νίκη στον αγώνα με τη Βουλγαρία για το Πρωτάθλημα των Εθνών

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο χθεσινοβραδινός αγώνας στο στάδιο ΓΣΠ μεταξύ της Εθνικής μας και της Βουλγαρίας, για την 5η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ` κατηγορίας του Πρωταθλήματος των Εθνών.

Η νίκη για την Εθνική Κύπρου χάθηκε στα τελευταία λεπτά καθώς στο 89ο λεπτό η Βουλγαρία με πέναλτι του Ντιμιτρόφ ισοφάρισε σε 1-1.

Εκεί που η ομάδα μας βρισκόταν πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πήραν ένα σημαντικό βαθμό και μας στέρησαν τη χαρά της δεύτερης νίκης στη διοργάνωση.

`Οπως αναφέρει η ΚΟΠ, στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας προηγήθηκε με 1-0 από γκολ του Παναγιώτης Ζαχαρίου στο 24ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Κυριάκου. Ήταν η πρώτη συμμετοχή του Ζαχαρίου με την Εθνική Ανδρών.

Η ομάδα της Κύπρου για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν απειλήθηκε και εκτός από το γκολ πλησίασε και σε άλλες περιπτώσεις την εστία του Πετκόφ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ανέβηκε η Βουλγαρία, όμως σε δύο περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει ο Κωνσταντίνος Παναγή σταμάτησε τον κίνδυνο, διατηρώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς μας άντεξαν την ασφυκτική πίεση που άσκησε η βουλγαρική ομάδα και παράλληλα προσπάθησαν να δημιουργήσουν και προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ και είχαμε τις ευκαιρίες μας. Στο φινάλε άλλαξαν όμως τα δεδομένα και η Βουλγαρία με πέναλτι του Ντιμιτρόφ στο 89ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1. Καλύτερος παίκτης της Εθνικής ο τερματοφύλακας Παναγή ο οποίος έκανε απίθανες αποκρούσεις.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 3.844 θεατές.

Νορβηγία και Βουλγαρία προηγούνται στον όμιλο με δέκα βαθμούς, η Κύπρος έχει πέντε και η Σλοβενία δύο βαθμούς.

Δίκαιο χαρακτήρισε το αποτέλεσμα ο προπονητής της Εθνικής μας Ραν Μπεν Σιμόν, ο οποίος όμως εξέφρασε την απογοήτευση του για το χρονικό σημείο στο οποίο η Εθνική μας δέχτηκε το γκολ.

«Πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Αυτό που μας προκαλεί απογοήτευση είναι το χρονικό σημείο στο οποίο δεχτήκαμε την ισοφάριση. Είμαι πολύ περήφανος για την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου, έβγαλαν απίστευτο πάθος, τρεξίματα”, ανέφερε.

“Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτά που είδα. Ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο οποίο δείξαμε τέτοιο πάθος και κάναμε τόσο μεγάλη προσπάθεια και αυτό δείχνει ότι το DNA αυτής της ομάδας αλλάζει», σημείωσε.

Ο κ. Σιμόν ρωτήθηκε για την εμφάνιση του Παναγή αλλά και για το ντεμπούτο του Παναγιώτη Ζαχαρίου: «Ο Παναγή είχε μια εξαιρετική εμφάνιση. Ο Παναγιώτης είναι ένας πολύ καλός νεαρός ποδοσφαιριστής. Η Εθνική ομάδα είναι το σπίτι των Κυπρίων ποδοσφαιριστών, είναι η ομάδα στην οποία έχουν την ευκαιρία να δείξουν το ταλέντο και την ικανότητα τους”, ανέφερε.

Μετά τα αποτελέσματα της πέμπτης αγωνιστικής την πρωτιά διεκδικούν Νορβηγία και Βουλγαρία που βρίσκονται στους δέκα βαθμούς.