Δρομείς από την Κύπρο στον Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης

Με πολυπληθή ομάδα δρομέων, η Κύπρος έλαβε μέρος στον Protergia 7ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης, στον οποίο συμμετείχαν άτομα ηλικίας 12 έως 86 ετών .

Σύμφωνα με ανακοίνωση, νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Σάμι Κίπνετιτς με χρόνο 1 ώρα 06:09, αφήνοντας πίσω του τον συμπατριώτη του Χοσέα Κιμέλι Κισόριο (1 ώρα 07:10), ο οποίος κατέκτησε τη 2η θέση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ενώ την τριάδα των μεταλλίων έκλεισε όπως και πέρσι ο ταχύτερος Έλληνας της κούρσας, Γιώργος Μενής, με χρόνο 1 ώρα 07:55.

Στην κατηγορία των γυναικών, η Ράνια Ρεμπούλη θριάμβευσε με τον εκπληκτικό χρόνο 1 ώρα 14:30, που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων, υποσκελίζοντας την περσινή νικήτρια Βίβιαν Τζέροπ Κεμπόι από την Κένυα, που είχε επίδοση 1 ώρα 17:39, ενώ την τριάδα του βάθρου έκλεισε η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο (1 ώρα 20:47).

Οι δρομείς που ολοκλήρωσαν την εγγραφή τους έφτασαν τελικά τους 16.377 (3.721 εγγεγραμμένοι στον Ημιμαραθώνιο και 12.656 στον Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ.), ενώ εκκίνηση πήραν 15.473 δρομείς που παρέλαβαν τον εξοπλισμό τους από το Κέντρο Εγγραφών (3.530 στον Ημιμαραθώνιο και 11.943 στον Δρόμο 5.000 μ.).

Εξίσου εντυπωσιακός ήταν ο αριθμός των εκπροσωπούμενων χωρών, αφού στη φετινή διοργάνωση συμμετείχαν δρομείς από 56 χώρες και πέντε ηπείρους.

Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε με τη δύση του ήλιου στις 18:45 από το Λιμάνι της Θεσσαλονίκης, από την Υφυπουργό Μακεδονίας-Θράκης Κατερίνα Νοτοπούλου, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε στο Λευκό Πύργο.