Ήττα Απόλλωνα 2-1 από τη Λάτσιο

Ο Απόλλωνας δικαιούται να αισθάνεται αδικημένος από την ήττα με 2-1 στο μεγαλοπρεπές «Ολίμπικο» από τη φημισμένη Λάτσιο στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.
Οι Ιταλοί επικράτησαν της κυπριακής ομάδας με γκολ των Αλμπέρτο (14’), Ιμόμπιλε (84’ πέναλτι) υποχρεώνοντάς την στην τέταρτη της ήττα επί ιταλικού εδάφους (προηγήθηκαν αυτές με Ίντερ 1-0 το 1993, Λάτσιο 2-1 το 2013 και Αταλάντα πέρυσι το 2017) σε ισάριθμες επισκέψεις.
Για την ομάδα της Λεμεσού που κοίταξε κατάματα την Λάτσιο μείωσε ο Ζελάγια στο 88’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζοάο Πέδρο και σουτ εντός περιοχής του Αργεντινού.
Η αναμέτρηση είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σιμόνε Ιτζάκι έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Απόλλωνα, προηγήθηκε και είχε άλλες 4-5 ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ.
Στην επανάληψη η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Η είσοδος των Καραγιόλ κατά κύριο λόγο και Μάρκοβιτς κατά δεύτερο στο 46’ έδωσαν επιθετική πνοή στον Απόλλωνα, ο οποίος ήταν καλύτερος από την αντίπαλό του, πίεσε έχασε τεράστιες ευκαιρίες με τους Περέιρα (48’), Παπουλή, Σκέμπρι και Μάρκοβιτς (δοκάρι).
Σκόρερ: 14′ Αλμπέρτο, 84′ Ιμόμπιλε (πέναλτι) / 88′ Ζελάγια
Κίτρινες: Μπάντελι, Σάβιτς, Λέιβα / Γιούστε