Europa League: βήμα πρόκρισης των κυπριακών ομάδων

Ελπίδες για τριπλή εκπροσώπηση στο Europa League

Ενώπιον ενός μεγάλου επιτεύγματος βρίσκεται το κυπριακό ποδόσφαιρο, καθώς τρεις κυπριακές ομάδες, ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Απόλλωνας, συγκεντρώνουν αρκετές πιθανότητες να βρεθούν στους Ομίλους του Europa League.

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε χθες βράδυ με 1-0 της Αστάνα, στο ΓΣΠ, και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει του επαναληπτικού στο Καζακστάν. Το γκολ για τους γαλαζοκίτρινους πέτυχε ο Καζού, στο 79ο λεπτό.

Συνέχεια στις πολύ καλές φετινές ευρωπαϊκές της εμφανίσεις έδωσε, χθες βράδυ, στη Σλοβακία, η ΑΕΚ, η οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Τρένστιν. Η ομάδα της Λάρνακας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 55’, με γκολ του Σλέγκερς, κατάφερε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα με τον Ακοράν Ρέγιες. Το γκολ αυτό δίνει αρκετές ελπίδες πρόκρισης στους κιτρινοπράσινους καθώς πλέον προκρίνονται και με λευκή ισοπαλία.

Ο Απόλλωνας αν και είναι η μόνη κυπριακή ομάδα που ηττήθηκε χθες, διατηρεί σημαντικές ελπίδες πρόκρισης με τα δύο γκολ που πέτυχε στην έδρα της Βασιλείας. Το τελικό 3-2 για τους Ελβετούς δίνει μεν προβάδισμα πρόκρισης στη Βασιλεία, ωστόσο ο Απόλλωνας με νίκη με ένα γκολ διαφορά κάτω από 3-2 στον επαναληπτικό στην Κύπρο,  θα προκριθεί στους ομίλους του Europa League.

Οι επαναληπτικοί θα γίνουν την ερχόμενη Πέμπτη 30 Αυγούστου. Συγκεκριμένα, στις 18:30 η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στο ΑΕΚ Αρένα την Τρένστιν, στις 20:00 ο Απόλλωνας στο ΓΣΠ την Βασιλεία, και την ίδια ώρα το ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αστάνα.

Νίκη 1-0 για ΑΠΟΕΛ

Με ένα γκολ του Μάρτινς Καζού στο 79ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Αστάνα με 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off του Europa League, στο ΓΣΠ.

Το σημαντικό είναι πως οι πρωταθλητές διατήρησαν το μηδέν παθητικό και θα κληθούν να υπερασπιστούν 1-0 στο Καζακστάν την ερχόμενη Πέμπτη, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League.

Πέντε συλλήψεις στον αγώνα ΑΠΟΕΛ-ΑΣΤΑΝΑ

Υποθέσεις που αφορούν συλλήψεις για μεταφορά πυρσών, φωτοβολίδων και κροτίδων κατά παράβαση του Περί βίας στα γήπεδα Νόμου διερευνά το ΤΑΕ Λευκωσίας και ο Αστυνομικός Σταθμός Στροβόλου, για τις οποίες πέντε πρόσωπα τελούν υπό κράτηση.

Σύμφωνα με σημερινή αστυνομική ανακοίνωση, κατά τη διάρκεια των ελέγχων που διενεργήθηκαν στο πλαίσιο του ψεσινού ποδοσφαιρικού αγώνα μεταξύ των ομάδων ΑΠΟΕΛ-ΑΣΤΑΝΑ για το Europa League στο ΓΣΠ, συνελήφθησαν πέντε πρόσωπα για διάφορα αδικήματα.

Συγκεκριμένα, πριν την έναρξη του αγώνα, πρόσωπο ηλικίας 22 χρόνων το οποίο ήταν συνοδηγός σε όχημα, άναψε φωτοβολίδα έξω από το παράθυρο. Το όχημα ανακόπηκε από τα μέλη της Αστυνομίας όπου μετά από έλεγχο, τόσο ο 22χρονος όσο και ο 20χρονος οδηγός του αυτοκινήτου, συνελήφθησαν και τέθηκαν υπό κράτηση.

Εξάλλου, 22χρονος συνελήφθη μετά το τέλος του αγώνα, αφού εισήλθε παράνομα εντός του αγωνιστικού χώρου του σταδίου.

Τέλος, πρόσωπο ηλικίας 17 χρόνων, συνελήφθη μετά από έλεγχο που διενεργήθηκε κατά την έξοδό του από το στάδιο. Στην κατοχή του φωτοβολίδες και κροτίδες.

Διενεργήθηκε επίσης έρευνα σε αυτοκίνητο 19χρονου που συνόδευε τον 17χρονο, όπου εντοπίστηκε αριθμός κροτίδων και φωτοβολίδων.

Βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League έκανε η ΑΕΚ

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League έκανε η ΑΕΚ υποχρεώνοντας την Τρεντσίν σε ισοπαλία 1-1 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off του θεσμού, στην Ζίλινα της Σλοβακίας.

Το σκόρ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Τζόι Σλίγκερς στο 55’ με την ΑΕΚ να απαντά πέντε λεπτά αργότερα με τον Ρέγιες Ακοράν, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο ΑΕΚ Αρένα την ερχόμενη Πέμπτη.

Ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση ο Απόλλωνας κόντρα στη Βασιλεία

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-2 στην Ελβετία από τη Βασιλεία, παραμένοντας ωστόσο ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.

Ο επαναληπτικός αγώνας για τα play-off του Europa League θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη στο ΓΣΠ.

Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Ρίκι Φαν Βολφσβινκελ, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 49’ με τον Άντον Μάγκλιτσα. Ο Παπουλής έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας το 1-2 με γκολ στο 53 λεπτό.

Ωστόσο η πρωτοπορία της λεμεσιανής ομάδας δεν κράτησε για πολύ, αφού πάλι ο Φαν Βόλφσβινκελ πέτυχε το 2-2 στο 69ο λεπτό και ο Εράι Κουμάρτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 84ο λεπτό.

Europa League: Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν πολλά ζευγάρια στους πρώτους αγώνες των play-offs

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν πολλά ζευγάρια στους χθεσινούς πρώτους αγώνες των play offs του Europa League, ενώ η Γκενκ με το ευρύ 5-2 επί της Μπρόντμπι βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση. Τις βάσεις για να περάσουν στους ομίλους έβαλαν η Ζενίτ, η Σάρπσμποργκ, ο Ολυμπιακός, η Ρόζενμποργκ, η Σπαρτάκ Τρνάβα, η Σεβίλλη, η Λουντογκόρετς και η Ραπίντ Βιένης.

Συνοπτικά, στους πρώτους αγώνες των play off του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (σε παρένθεση οι σκόρερ):

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)-Μόλντε (Νορβηγία)               3-1
(71΄ Τζούμπα, 80΄ Ζαμπολότνι, 90΄ Μέλβγια – 32΄ Χέσταντ)
Τρέντσιν (Σλοβακία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)                     1-1