Η ΟΑΚ τίμησε τους κορυφαίους αντισφαιριστές του 2015

ΟΑΚ - ΒΡΑΒΕΥΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΟΥ 2015 ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΤΕΝΙΣ

Δημήτρης Λεοντής, Πέτρος Χρυσοχός, Μάρκος Παγδατής, Ελίζα Ομήρου είναι μερικοί από τους βραβευθέντες της Ομοσπονδίας Αντισφαιρίσεως Κύπρου, η οποία βράβευσε τους άριστους και τους πρωταθλητές ομίλων αντισφαίρισης για το 2015, χθες βράδυ, γιορτάζοντας επίσης τα 65χρονά της.

Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση της ΟΑΚ, ο Πρόεδρος της Φίλιος Χριστοδούλου προέβη σε απολογισμό των δραστηριοτήτων της Ομοσπονδίας κατά το 2015, και αναφέρθηκε στις σημαντικότερες επιτυχίες των αθλητών στην Κύπρο και στο διεθνή χώρο, καθώς και στις συμμετοχές των Εθνικών ομάδων.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Αντιπρόεδρος της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής Δημήτρης Λόρδος, η Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κλέα Χατζηστεφάνου Παπαέληνα και εκ μέρους του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού η Επιθεωρήτρια Φυσικής Αγωγής Μέσης Εκπαίδευσης Κάλλη Χατζηιωσήφ.

«Κορυφαία στιγμή της βραδιάς ήταν η απονομή του «Αριστείου της ΟΑΚ» που απονεμήθηκε στην πρώτη Εθνική Ομάδα της Κύπρου στο Davis Cup, η οποία αγωνίστηκε το 1985 εναντίον της Ιρλανδίας. Η ομάδα αποτελείτο από τους Άλκη Παπαμιχαήλ, Χάικ Αστζιάν, Γιάννο Χατζηγεωργίου και Φοίβο Ζαχαριάδη, και είχε ως κάπτεν τον Γιαννάκη Κωνσταντινίδη».

Ακολουθεί αναλυτικός πίνακας όλων των βραβευθέντων ανά κατηγορία :

Κατηγορία Ανδρών

1. Μάρκος Παγδατής

2. Πέτρος Χρυσοχός

3. Αλεξάντερ Μιχαϊλόφσκι

4. Μενέλαος Ευσταθίου
Έφηβοι U18

1. Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

2. Μενέλαος Ευσταθίου

3. Ελευθέριος Νέος

4. Γιώργος Αντρέα Κωνσταντίνου
Αγόρια U16

1. Μενέλαος Ευσταθίου

2. Ελευθέριος Νέος

3. Δημήτρης Λιβέρας

4. Σέργιος Κύζας
Αγόρια U14

1. Σέργιος Κύζας

2. Στέφανος Σάββα

3. Ματία Μάτιτς

4. Χρίστος Αβραάμ
Αγόρια U12

1.Στυλιανός Χριστοδούλου

2. Λάμπρος Παντζιαρής

3. Φώτος Φωτιάδης

4. Φειδίας Κυριακίδης
Κατηγορία Γυναικών

1. Ελίζα Ομήρου

2. Άννα Σαβτσένκο

3. Λυγία Χριστοδούλου

4. Θέμις Χάλιου
Νεάνιδες U18

1. Ελίζα Ομήρου

2. Άννα Σαβτσένκο

3. Ελένη Μακρίδου

4. Μελίνα Ιωαννίδου
Κορίτσια U16

1. Ελίζα Ομήρου

2. Ελένη Μακρίδου

3. Φλωρεντία Χατζηγεωργίου

4. Ζεϊνέπ Τουγκσέ Τουγκσού
Κορίτσια U14

1. Ελένη Λουκά

2. Φλωρεντία Χατζηγεωργίου

3. Ζεϊνέπ Τουγκσέ Τουγκσού

4. Βασιλεία Κύρου
Κορίτσια U12

1. Αλίσα Πατρουσίνα

2. Κλειώ Μαρία Ιωάννου

3. Μαρία Κωνσταντίνου

4. Φατμά Καγιόλ
Άνδρες άνω των 35+

1. Σπύρος Χαραλάμπους

2. Γιάννος Ιωαννίδης
Άνδρες άνω των 45+

1. Θάσος Κυρατζής

2. Χάικ Αστζιάν
Νικητές Όμιλοι «ΑΓΡΟΣ Διασωματειακού Πρωταθλήματος 2015»

1. Πρωταθλητής: Ακαδημία Τένις Ηροδότου

2. Δευτεραθλητής: Ο.Α. Λευκωσίας Φίλτ Κλαπ
Βράβευση Πρωταθλητών στο Beach Tennis

Άνδρες

1. Πέτρος Παγδατής & Κρίστοφερ Κουτρουζάς

3. Χρίστος Βονιάτης

4. Σπύρος Γεωργίου

Γυναίκες

1.Γελένα Ζόριτς

2.Μικαέλα Οριτσεάνου

3.Στέφανη Οικονομίδου

4. Βάσω Καρασσάβα & Μαριάννα Τσακκιστού
Βράβευση των πρωταθλητών ΑΜΚΕ 2015

Πέτρο Χρυσοχός, Σέργης Κυρατζής και Ραλούκα Σέρμπαν
Τιμητική διάκριση στον «Καλύτερο Προπονητή της Χρονιάς»

Δημήτρης Ηροδότου
Βραβείο «Ευ Αγωνίζεσθαι» (Fair Play) και Ήθους

Έντμοντ Αϊνετζιάν
«Καλύτερη Νεάνιδα Αντισφαιρίστρια»

Ελίζα Ομήρου,
«Καλύτερος Έφηβος Αντισφαιριστής»

Κωνσταντίνος Χριστοφόρου
«Αντισφαιριστής της Χρονιάς»

Πέτρος Χρυσοχός
Ανώτατη Τιμητική Διάκριση ΟΑΚ

Δημήτρης Λεοντής
Αριστείο ΟΑΚ

Εθνική Ομάδα Davis Cup 1985: Άλκης Παπαμιχαήλ, Χάικ Αστζιάν, Γιάννος Χατζηγεωργίου και Φοίβος Ζαχαριάδης. Captain Γιαννάκης Κωνσταντινίδης.