Ευρωπαϊκό όμιλο θα κυνηγήσει το ΑΠΟΕΛ | iKypros - Οικοσελίδα

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Οικοσελίδα » EΙΔΗΣΕΙΣ » 

Ευρωπαϊκό όμιλο θα κυνηγήσει το ΑΠΟΕΛ

Μετά τον χθεσινό αποκλεισμό του - Απόλλων και Ανόρθωση προετοιμάζονται για αύριο

Τη συμμετοχή του σε ευρωπαϊκό όμιλο θα κυνηγήσει μέσω Europa League το ΑΠΟΕΛ, μετά τον χθεσινό πρόωρο αποκλεισμό του από τα προκριματικά του Champions League από τη λιθουανική Σούντουβα. Επόμενος αντίπαλος είναι η πρωταθλήτρια Εσθονίας Φλόρα Ταλίν, με τους αγώνες να διεξάγονται στις 26 Ιουλίου και στις 2 Αυγούστου.

Οι γαλαζοκίτρινοι στάθηκαν σε ένα βαθμό τυχεροί φέτος, καθώς μετά τις αλλαγές που ισχύουν από αυτή την περίοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις από την UEFA, όλες οι πρωταθλήτριες ομάδες που αποκλείονται από τα προκριματικά του Champions League, παίρνουν δεύτερη ευκαιρία, συμμετέχοντας στα προκριματικά του Europa League.

Συνεπώς, το ΑΠΟΕΛ που υπό άλλες συνθήκες θα αποκλειόταν από την Ευρώπη πολύ πρόωρα, συνεχίζει την προσπάθεια του στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League (μονοπάτι των Πρωταθλητών), με αντίπαλο την Πρωταθλήτρια Εσθονίας Φλόρα Ταλίν.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο ΓΣΠ την Πέμπτη 26 Ιουλίου και ο επαναληπτικός στο Ταλίν μια εβδομάδα αργότερα, στις 2 Αυγούστου.

Europa League: Τρεις ομάδες προκρίθηκαν στον β’ προκριματικό, όλο το πρόγραμμα

Λέφσκι, Ρέιντζερς και Χόνβεντ προκρίθηκαν χθες στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League. Άλλος ένας επαναληπτικός αγώνας διεξάγεται σήμερα ενώ ο κύριο όγκος των αγώνων θα διεξαχθούν την Πέμπτη.

Στους αγώνες ρεβάνς του α` προκριματικού γύρου στο Europa League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

Λέφσκι (Βουλγαρία)-Βαντούζ (Λουξεμβούργο)                 3-2  (0-1)
Σκούπι (ΠΓΔΜ)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                          0-0  (0-2)
Χόνβεντ (Ουγγαρία)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)                    4-0  (1-2)

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/7
Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία)-Τρανς Νάρβα (Εσθονία)                     (2-0)

ΠΕΜΠΤΗ 19/7
Τομπόλ (Καζακστάν)-Σαμτρέντια (Γεωργία)                        (1-0)
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-ΚΙ Κλακσβίκ (Νησιά Φαρόε)       (2-1)
Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μπάναντς (Αρμενία)                (2-1)
Πρίστινα (Κόσοβο)-Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)                       (0-0)
Μόλντε (Νορβηγία)-Γκλέναβον (Βόρεια Ιρλανδία)                  (1-2)
Βαρντάρ (ΠΓΔΜ)-Πιούνικ (Αρμενία)                               (0-1)
Λουφτετάρι (Αλβανία)-Βέντσπιλς (Λετονία)                       (0-5)
Μπεϊτάρ (Ισραήλ)-Τσικούρα (Γεωργία)                            (0-0)
Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)-Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία)              (0-7)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Παρτιζάνι (Αλβανία)                        (1-0)
Κοπενγχάγη (Δανία)-Κουόπιο (Φινλανδία)                         (1-0)
Νταντάλκ (Ιρλανδία)-Λεβάντια (Εσθονία)                         (1-0)
Αρτις (Καζακστάν)-Τρακάι (Λιθουανία)                           (0-0)
Κέσλα (Αζερμπαϊτζάν)-Μπάλζαν (Μάλτα)                           (1-4)
Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)-Λάχτι (Φινλανδία)                   (3-0)
Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)-Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)     (2-0)
Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)-Αλβες Τάμπερε (Φινλανδία)            (1-0)
Χάκεν (Σουηδία)-Λιεπάγια (Λετονία)                             (3-0)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)-Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)         (4-2)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)              (1-1)
Λάτσι (Αλβανία)-Ανόρθωση (Κύπρος)                              (1-2)
Όσιγεκ (Κροατία)-Πετροκούμπ (Μολδαβία)                         (1-1)
Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)-Κόνας Κουέι (Ουαλία)           (3-1)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)               (0-2)
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Ουίπεστ (Ουγγαρία)                     (2-0)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Στούμπρας (Λιθουανία)                 (0-1)
Ρίγα (Λετονία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)                        (0-1)
Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)-IBV (Ισλανδία)                          (3-0)
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Ενγκορντάνι (Ανδόρα)                 (3-0)
Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)-Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία)              (0-1)
OFK Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο)-B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)         (0-0)
Βιτόρουλ (Ρουμανία)-Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο)              (2-0)
Ντομζάλε (Σλοβενία)-Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)        (2-2)
ΑτΚ Σόλνα (Σουηδία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)                   (1-0)
Παρτιζάν (Σερβία)-Ρούνταρ Πλιέβλια (Μαυροβούνιο)               (3-0)
Τρέντσιν (Σλοβακία)-Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)  (2-0)
Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)-Χιμπέρνιαν (Σκωτία)                     (1-6)
Γκαντζάσαρ Κάπαν (Αρμενία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)                (0-2)
Νόρντζελαντ (Δανία)-Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία)               (1-0)
Κοουλρέιν (Βόρεια Ιρλανδία)-Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (Σερβία)       (1-1)
Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)             (0-4)
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Ντουναίσκα Στρέντα (Σλοβακία)       (1-1)
Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Στιάρναν (Ισλανδία)                      (0-3)

 

Απόλλων και Ανόρθωση προετοιμάζονται για τους αυριανούς επαναληπτικούς 

Για τους επαναληπτικούς τους αγώνες στον 1ο προκριματικό γύρο του Europa League, που θα διεξαχθούν την Πέμπτη προετοιμάζονται Απόλλων και Ανόρθωση.

Ο Απόλλωνας, έχοντας σε βάρος του την ήττα με 1-0 από τον πρώτο αγώνα στη Λιθουανία την FC Stumbras, θα προσπαθήσει να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα και να πάρει την πρόκριση. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 20:00 στο ΓΣΠ, με τον νικητή να αντιμετωπίζει στον δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης το νικητή του αγώνα Željezničar (Βοσνία / Ερζγοβίνη) – Narva Trans (Εσθονία). Ο πρώτος αγώνας έγινε στην Εσθονία και νίκησε η Željezničar με 2-0.

Από την άλλη, η αποστολή της Ανόρθωσης βρίσκεται ήδη στην Αλβανία και προετοιμάζεται για τον επαναληπτικό με τη Laci. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 18:00 και ο  νικητής στο δεύτερο προκριματικό γύρο Europa League θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Glenavon Β. Ιρλανδίας – Molde Νορβηγίας. Στον πρώτο αγώνα νίκησε η Glenavon με 2-1.

 

comments

Tags:
loading...