Μουντιάλ 2018: Έτοιμο για διάκριση το Βέλγιο | iKypros - Οικοσελίδα

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Οικοσελίδα » EΙΔΗΣΕΙΣ »

Μουντιάλ 2018: Έτοιμο για διάκριση το Βέλγιο

Νίκη για Σενεγάλη σε φιλικό με Νότια Κορέα

Έτοιμη να διεκδικήσει τη διάκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας που αρχίζει σε δύο μέρες φαίνεται να είναι η ομάδα του Βελγίου, καθώς στα τελευταία της φιλικά δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Χθες, οι κόκκινοι επικράτησαν με 4-1 της Κόστα Ρίκα, η οποία προηγήθηκε στο σκορ στο 24’ με τον Luis Bryan. Το Βέλγιο αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Mertens Dries στο 31’ και παίρνοντας προβάδισμα πριν την ανάπαυλα με τον Lukaku.

Στην επανάληψη, ο Lukaku έκανε το 3-1 μόλις στο 50’ και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Michy στο 64’. Το Βέλγιο συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του, καθώς έχει να ηττηθεί εδώ και 9 αγώνες

Τη νίκη πέτυχε σε φιλικό χθες και η Σενεγάλη, μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα. Οι Αφρικανοί επικράτησαν με 2-0 της Νότιας Κορέας σε φιλικό που διεξήχθη επί αυστριακού εδάφους.

Ο Κιμ στο 67` με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ ο Κονατέ έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Να θυμίσουμε ότι η Νότια Κορέα συμμετέχει σε όμιλο με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και τις Σουηδία, Μεξικό, ενώ στο εναρκτήριο παιχνίδι θα αντιμετωπίσει τους Σκανδιναβούς (18/6).

Από την άλλη η Σενεγάλη θα αγωνιστεί απέναντι σε Πολωνία, Κολομβία και Ιαπωνία αντιμετωπίζοντας στο πρώτο ματς τους Ευρωπαίους.