Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Οικοσελίδα » EΙΔΗΣΕΙΣ » 

92 ταινίες υποψήφιες για Οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης

Για πρώτη φορά συμμετέχουν η Αϊτή, η Μοζαμβίκη, η Σενεγάλη, η Συρία και η Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος


Συνολικά 92 ταινίες – αριθμός ρεκόρ – είναι φέτος υποψήφιες για μία θέση στην τελική πεντάδα που θα διεκδικήσει το Οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας.

Για πρώτη φορά κατέθεσαν υποψηφιότητες η Αϊτή, η Μοζαμβίκη, η Σενεγάλη, η Συρία και η Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος.

Ισχυρές προτάσεις στη φετινή κούρσα για τα Οσκαρ θεωρούνται η ταινία που σκηνοθέτησε η Αντζελίνα Τζολί «First They Killed My Father» με την οποία διεκδικεί το Οσκαρ η Καμπότζη, η αυστριακή πρόταση «Happy End» του Μίχαελ Χάνεκε, η ταινία «A Fantastic Woman» του Σεμπαστιάν Λέλιο από τη Χιλή, η γαλλική πρόταση, το «BPM Beats Per Minutes» του Ρομπέν Καμπιγιό, που κέρδισε το Μεγάλο Βραβείο της Επιτροπής στις Κάννες, η ταινία «Foxtrot» από το Ισραήλ, η ταινία «Thelma» από τη Νορβηγία και το «Loveless» του Αντρέι Ζβιαγκίντσεφ από τη Ρωσία.

Οι υποψηφιότητες στην κατηγορία ξενόγλωσσης ταινίας για τα Οσκαρ 2017 είναι:

Αφγανιστάν «A Letter to the President» σκηνοθέτης, Roya Sadat Αλβανία «Daybreak» σκηνοθέτης, Gentian Koci Αλγερία «Road to Istanbul» σκηνοθέτης, Rachid Bouchareb

Αργεντινή «Zama» σκηνοθέτης, Lucrecia Martel Αρμενία «Yeva» σκηνοθέτης, Anahit Abad Αυστραλία «The Space Between» σκηνοθέτης, Ruth Borgobello Αυστρία «Happy End» σκηνοθέτης, Michael Haneke Αζερμπαϊτζάν «Pomegranate Orchard» σκηνοθέτης, Ilgar Najaf,

Μπαγκλαντές «The Cage» σκηνοθέτης, Akram Khan, Βέλγιο «Racer and the Jailbird», σκηνοθέτης, Michael R. Roskam Βολιβία «Dark Skull» σκηνοθέτης, Kiro Russo, Βοσνία-Ερζεγοβίνη «Men Don’t Cry» σκηνοθέτης, Αλεν Ντρλιέβιτς, Βραζιλία «Bingo – The King of the Mornings» σκηνοθέτης, Daniel Rezende,

Βουλγαρία «Glory» σκηνοθέτες, Petar Valchanov, Kristina Grozeva, Καμπότζη «First They Killed My Father» σκηνοθεσία, Αντζελίνα Τζολί Καναδάς «Hochelaga, Land of Souls» σκηνοθέτης, Francois Girard,

Χιλή «A Fantastic Woman» σκηνοθέτης, Sebastian Lelio Κίνα, «Wolf Warrior 2» σκηνοθέτης, Wu Jing, Κολομβία «Guilty Men» σκηνοθέτης, Ivan D. Gaona, Κόστα Ρίκα «The Sound of Things» σκηνοθέτης, Ariel Escalante,

Κροατία «Quit Staring at My Plate», σκηνοθέτης, Hana Jusic Τσεχία «Ice Mother» σκηνοθέτης, σκηνοθέτης, Bohdan Slama Δανία «You Disappear» σκηνοθέτης, Peter Schοnau Fog,

Δομινικανή Δημοκρατία «Woodpeckers» σκηνοθέτης, Jose Maria Cabral Εκουαδόρ «Alba» σκηνοθέτης, Ana Cristina Barragαn Αίγυπτος «Sheikh Jackson» σκηνοθέτης, Amr Salama Εσθονία «November» σκηνοθέτης, Rainer Sarnet,

Φινλανδία «Tom of Finland» σκηνοθέτης, Dome Karukoski, Γαλλία «BPM (Beats Per Minute)» σκηνοθέτης, Robin Campillo Γεωργία «Scary Mother» σκηνοθέτης, Ana Urushadze, Γερμανία «In the Fade» σκηνοθέτης Fatih Akin

Ελλάδα «Amerika Square» σκηνοθέτης, Γιάννης Σακαρίδης (Yannis Sakaridis) Αϊτή «Ayiti Mon Amour» σκηνοθέτης, Guetty Felin, Ονδούρα «Morazan» σκηνοθέτης Hispano Durοn Χονγκ Κονγκ «Mad World» σκηνοθέτης Wong Chun,

Ουγγαρία «On Body and Soul» σκηνοθέτης Ildikο Enyedi, Ισλανδία «Under the Tree» σκηνοθέτης Hafsteinn Gunnar Sigur?sson Ινδία «Newton» σκηνοθέτης, Amit V Masurkar, Ινδονησία «Turah» σκηνοθέτης Wicaksono Wisnu Legowο Ιράν «Breath» σκηνοθέτης, Narges Abyar

Ιράκ «Reseba – The Dark Wind» σκηνοθέτης, Hussein Hassan Ιρλανδία «Song of Granite» σκηνοθέτης, Pat Collins Ισραήλ «Foxtrot» σκηνοθέτης, Samuel Maoz, Ιταλία «A Ciambra» σκηνοθέτης, Jonas Carpignano Ιαπωνία «Her Love Boils Bathwater» σκηνοθέτης, Ryota Nakano

Καζακστάν «The Road to Mother» σκηνοθέτης, Akhan Satayev Κένυα «Kati Kati» σκηνοθέτης Mbithi Masya Κόσοβο «Unwanted» σκηνοθέτης, Edon Rizvanolli Κιργιστάν «Centaur» σκηνοθέτης Aktan Arym Kubat Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος «Dearest Sister» σκηνοθέτης, Mattie Do

Λετονία «The Chronicles of Melanie» σκηνοθέτης, Viestur Kairish Λίβανος «The Insult» σκηνοθέτης, Ziad Doueiri Λιθουανία «Frost» σκηνοθέτης Sharunas Bartas Λουξεμβούργο «Barrage» σκηνοθέτης Laura Schroeder Μεξικό «Tempestad» σκηνοθέτης Tatiana Huezo

Μογγολία «The Children of Genghis» σκηνοθέτης, Zolbayar Dorj Μαρόκο «Razzia» σκηνοθέτης, Nabil Ayouch Μοζαμβίκη «The Train of Salt and Sugar» σκηνοθέτης, Licinio Azevedo Νεπάλ «White Sun» σκηνοθέτης, Deepak Rauniyar Ολλανδία «Layla M.» σκηνοθέτης Mijke de Jong

Νέα Ζηλανδία «One Thousand Ropes» σκηνοθέτης Tusi Tamasese, Νορβηγία «Thelma» σκηνοθέτης, Joachim Trier Πακιστάν «Saawan» σκηνοθέτης, Farhan Alam Παλαιστίνη «Wajib» σκηνοθέτης Annemarie Jacir Παναμάς «Beyond Brotherhood» σκηνοθέτης, Arianne Benedetti

Παραγουάη «Los Buscadores» σκηνοθέτες, Juan Carlos Maneglia, Tana Schembori Περού «Rosa Chumbe» σκηνοθέτης Jonatan Relayze Φιλιππίνες «Birdshot» σκηνοθέτης, Mikhail Red Πολωνία «Spoor» σκηνοθέτες, Agnieszka Holland, Kasia Adamik,

Πορτογαλία «Saint George» σκηνοθέτης, Marco Martins Ρουμανία «Fixeur» σκηνοθέτης, Adrian Sitaru Ρωσία «Loveless» σκηνοθέτης, Andrey Zvyagintsev Σενεγάλη «Felicite» σκηνοθέτης, Alain Gomis Σερβία «Requiem for Mrs. J.» σκηνοθέτης, Bojan Vuletic

Σιγκαπούρη «Pop Aye» σκηνοθέτης, Kirsten Tan Σλοβακία «The Line» σκηνοθέτης, Peter Bebjak Σλοβενία «The Miner» σκηνοθέτης Hanna A. W. Slak Νότια Αφρική «The Wound» σκηνοθέτης, John Trengove Νότια Κορέα «A Taxi Driver» σκηνοθέτης, Jang Hoon Ισπανία «Summer 1993» σκηνοθέτης, Carla Simοn

Σουηδία «The Square» σκηνοθέτης, Ruben Οstlund Σουηδία «The Divine Order» σκηνοθέτης, Petra Volpe Συρία «Little Gandhi» σκηνοθέτης, Sam Kadi Ταϊβάν «Small Talk» σκηνοθέτης, Hui-Chen Huang Ταϊλάνδη «By the Time It Gets Dark» σκηνοθέτης, Anocha Suwichakornpong

Τυνησία «The Last of Us» σκηνοθέτης, Ala Eddine Slim Τουρκία «Ayla: The Daughter of War» Can Ulkay, σκηνοθέτης Ουκρανία «Black Level» σκηνοθέτης, Valentyn Vasyanovych Ηνωμένο Βασίλειο «My Pure Land» σκηνοθέτης, Sarmad Masud Ουρουγουάη «Another Story of the World» σκηνοθέτης, Guillermo Casanova Βενεζουέλα «El Inca» σκηνοθέτης, Ignacio Castillo Cottin Βιετνάμ «Father and Son» σκηνοθέτης, Luong Dinh Dung.

Οι υποψηφιότητες για τα 90α Βραβεία Οσκαρ θα ανακοινωθούν την Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2018. Η τελετή απονομής των Βραβείων της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών θα πραγματοποιηθεί στις 4 Μαρτίου 2018 στο Dolby Theatre στο Hollywood & Highland Center του Χόλιγουντ και θα μεταδοθεί ζωντανά από το τηλεοπτικό δίκτυο ABC.

comments

Tags:
loading...